Zastupnička pitanja po organima kojima su upućena

Ministarstvo zdravstva

13. sjednica - zastupnička/poslanička pitanja inicijative i odgovori, 30.03.2016

Puni tekst pitanja:

Kada će se konačno pristupiti rješavanju problema stomatoloških usluga za osobe sa težim invaliditetom, posebno za djecu sa posebnim potrebama?

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
17.Radna sjednica zastupnička pitanja inicijative i odgovori, 22.radna sjednica-Zastupnička pitanja inicijative i odgovori

12. sjednica-zastupnička pitanja inicijative i odgovori, 29.02.2016

Puni tekst pitanja:

"Molim ministricu zdravstva da mi odgovori zašto je u periodu od 01.01.2007. do 31.03.2015. godine, broj zaposlenih u Javnoj ustanovi "Dom zdravlja" Kantona Sarajevo, povećan za 323 uposlenika, a posebno zašto je povećan broj administrativnih, tehničkih i ostalih radnika, kao i doktora stomatologije i da li je zapošljavanje izvršeno po pozitivnim zakonskim propisima i ako nije da poduzme mjere predviđene zakonom?"

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
15. radna sjednica Skupštine Kantona - Zastupnička pitanja inicijative i odogovri

11.sjednica - zastupnička pitanja inicijative i odgovori, 01.02.2016

Puni tekst pitanja:

„Iniciram kod Ministarstva zdravlja Kantona Sarajevo da se u Javnoj ustanovi Domovi zdravlja KS, u svim opštinskim domovima zdravlja, ugradi elekronski sistem uspostavljanja reda čekanja sa brojevima a sve zbog smanjenja gužvi,uspostavljanja reda i smanjivanja slučajeva protekcije ili samovolje".

Odgovor:

O D G O V O R

U vezi sa za pokrenutom inicijativom koja se odnosi na mogućnost da se u svim domovima zdravlja i bolnicama istakne natpis da pored teških bolesnika, hitnih slučajeva i trudnice imaju prednost u redu za čekanje, želimo ukazati da zakonskim i podzakonskim aktima u oblasti zdravstvene zaštite nigdje nije navedena mogućnost prvenstva pri pregledu za određene kategorije stanovništva, već je u skladu sa medicinskom strukom liječnik u hitnim stanjima dužan pružiti pomoć svakom pacijentu bez odgađanja, a ostale pacijente dužan je primati prema stepenu medicinskog prioriteta...

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
12. sjednica-zastupnička pitanja inicijative i odgovori, 14. radna sjednica Skupštine Kantona - Zastupnička pitanja inicijative i odogovri
Puni tekst pitanja:

Proteklih dana u javnosti se govori o najavljenom pripajanju JZU Opće bolnice Prim. dr. Abdulah Nakaš Sarajevo Univerzitetsko kliničkom centru Sarajevo, te se plasiraju različite kontraverzne informacije koje nisu zasnovane na zakonima iz ove oblasti.

Naime, plasiraju se informacije da je Premijer Federacije BIH dogovorno sa premijerom KS zaključio da se ide sa Projektom pripajanja ove dvije bolnice. Za početak, želim istaći da se o ovom važnom pitanju ne može razgovarati i zaključivati na nivou Premijera FBIH i Premijera KS, bez strateškog opredjeljenja o ovom projektu na nivou vlada.

Interesira me da li se o ovom Projektu izjasnila Vlada KS, te koji su zaključci po istom.

Stoga, radi informisanja ovog doma, kao i sveukupne javnosti, želim podatke i o sljedećem:

Kakva je zaštita prava radnika iz radnopravnog odnosa koji su uposlenici bolnice koja se pripaja drugoj zdravstvenoj ustanovi? Ovo iz razloga jer su uposlenici JZU Opće bolnice s pravom uplašeni za svoj radno-pravni status. Govori se da im se traži da sporazumno podnesu zahtjev za prestanak radnog odnosa, uz obećanje da će nastaviti svoj radno-pravni status u UKCS.

Kako na ovo pitanje gledaju u Vladi KS, s obzirom da je Vlada donijela zaključak o zabrani prijema novih uposlenika i u javne ustanove, a isto je donijeto i na nivou Privremenog Upravnog odbora UKCS.“

Odgovor:

O D G O V O R

Odluka o pripajanju JU Opća bolnica „Prim.dr Abdulah Nakaš“ sa Univerzitetsko-kliničkim Centrom Sarajevo nije donesena i samim tim nije ugrožen radno-pravni status uposlenika Opće bolnice.
Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo nema saznanja niti zvaničnih informacija da je bilo prisile prema zaposlenicima JU Opća bolnica „Prim.dr Abdulah Nakaš“ za prelezak u UKCS.
Obzirom na činjenicu da je u pojedinim zdravstvenim ustanovama iskazan višak kadra, a u drugima je iskazan deficit kadra, ovo ministarstvo i Vlada Kantona Sarajevo cijene opravdanim da se može...

9. sjednica - zastupnička pitanja inicijative i odgovori, 21.12.2015

Puni tekst pitanja:

"Tražim da mi Ministarstvo zdravstva KS dostavi podatke o zapošljavanju u Javnoj ustanovi Domovi zdravlja KS za period od 2007 pa sve do marta 2015. godine..."

Odgovor:

Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo je aktom broj:10-05-31662/15 od 11.01.2016 godine dostavilo naprijed navedeno zastupničko pitanje JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo na izjašnjenje.

JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo je ovom ministarstvu dostavio odgovor na zastupničko pitanje aktom broj 01-05-379-2/16 od 28.01.2016 godine, koji u prilogu dostavljamo.

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
12. sjednica-zastupnička pitanja inicijative i odgovori
Puni tekst pitanja:

1. Obzirom da sam na Osmoj Radnoj sjednici postavio poslaničko pitanje predhodnoj ministrici Emiri Mikulec, a isto se odnosi na odobravanje dva projekta Inistitutu za nuklearnu medicinu KCUS, tačnije dr. Begić Ameli mimo procedura, dobio sam odgovor od predhodne ministrice, te ovom prilikom ističem slijedeće :
Nezadovoljan sam odgovorom i istrajat ću u ovome do kraja.
U odgovoru se navodi da su projekti zaustavljeni i da je ugovor poništen što mi dodatno ukazuje na to da se radi o pokušaju maleverzacije. Također, navodi se saglasnost naučnog vijeća iz 2011.godine, dakle Projekta koji je završen.
Tražim da mi se dostave oba projekta, sva dokumentacija koju posjeduje ministarstvo vezana za projekte na koju se pozivaju u odgovoru na poslaničko pitanje : Ugovor o finansiranju projekata potpisan sa Kliničkim centrom Univerziteta u Sarajevu, Odluku o odobravanju finansijskih sredstava broj 10 – 1/4 - 20820-1 / 15 od 21.07.2015.godine Ministarstva zdravstva na osnovu koje je sačinjen predhodni Ugovor, Sporazum o raskidu ugovra sa KCUS, a koji se tiče navednih projekata.
Također tražim informaciju do kojeg iznosa finansijskih sredstava ministrica Mikulec je mogla dodijeliti sredstva bez obaveze raspisivanja javnog poziva i provođenja javnih procedura.
Obrazloženje koje su dali smatram nelegalnim jer se postavlja pitanje zašto onda uopšte postoji praksa provođenja javnih poziva za raspodjelu finansijskih sredstava u svrhu implementacije određenih projekata.
Također tražim informaciju od ministarstva finansija :
Da li su sredstva po osnovu ova dva projekta prebačena KCUS, ako jesu u kojem iznosu ?
Dakle radi se o projektim iz 2015.godine i to :
- Značaj ventilaciono / perfuzione tomografije pluća V/P SPECT na individualizaciju tretmana plućne embolije i kućnog lijećenja na osnovu kontifikacije plućne embolije.
- Ventilaciono / perfuziono tomografije pluća V/P SPECT u procjeni hronične apstruktivne plućne bolesti – HOPB“

2. Obzirom da sam na Osmoj sjednici postavio poslaničko pitanje predhodnoj ministrici DF Emiri Mikulec, a isto se odnosi na to da se lista lijekova prvo našla u apotekama pa tek onda na Vladi , te pitanje vezano za lijek Rocarttrol kako može biti skinut sa esencijalne liste, lijek koji nema zamjenu, kao i lijek Ksarelto.
Odgovorom koji sam dobio jako sam nezadovoljan, prilično ljut i povrijeđen, jer zaista odgovor govori u prilog činjenici da nas pojedini uposlenici ministarstava smatraju manje inteligentnim i neupućenim pa ću samo kratko poručiti „ Tačno je da ne možemo biti u isto vrijeme doktori, magistri farmacije, pravnici, ekonomisti, ali budite sigurni da ćemo uvijek dobiti pravu informaciju isključivo od struke ako nam to bude trebalo “.
Dakle, smatram da je ovaj odgovor uz saglasnost predhodne ministrice Mikulec pisala dugogodišnja pomoćnica ministrice magistrica farmacije koja godinama sjedi na tom radnom mjestu i provodi nakaradnu politiku po pitanju farmaceutike. Odgovor sam dobio na tri pune stranice, pisalo se o svemu i svačemu samo ne o onome što sam pitao. Nakon konsultacije sa stručnjacima iz ove oblasti , sugerisano mi je da Rocarttrol treba dodati , da pored dvije prioritetne grupe pacijenata sa bubrežnom osteodistrofijom odnosno dijaliznih pacijenata i pacijentica sa postmenopauzalnom osteoporozom kod kojih je to pitanje prevencije, na listu apsoulutno treba uvrstiti pacijente kod kojih su paraštitne žlijezde koje regulišu metabolizam kalcijuma i fosfora hiruškim putem odstranjene ili boluju od hypoparatireoidizma nepoznatog porijekla. To znači da je proizvodnja parathormona svedena na minimum ili ga uopšte nema u organizmu. Ovakav metabolički status može životno ugroziti pacijenta i kao takvi moraju se staviti na listu pacijenata kojima je ovaj medikament neophodan obzirom da ga moraju doživotno koristiti. Broj pacijenata je u odnosu na ukupnu populaciju mali i ne bi predstavljao značajnije finansijsko opterćenje. I dalje ostajem i pokrećem inicijativu da se navedeni lijek stavi na esencijalnu listu lijekova.
Također sam postavio pitanje vezano za Ksarelto zašto se ne nalazi na listi lijekova. U odgovoru koji sam dobio također sam nezadovoljan a pogotovo iz razloga što mi daje mogućnost da sumnjam da je nakon mog poslaničkog pitanja naglo došlo do promjene te je 16.11.15' lijek Ksarelto vratio se na listu sa 25% finansiranja učešćem Zavoda zdravstvenog osiguranja sa obećanjem da će komisija imati slijedeću sjednicu 24.11.15'.godine gdje će opet konačno da razmisle o mogućnosti uvrštavanja ovog lijeka na B listu lijekova.
Sada opet pitam da li je lijek Ksarelto uvršten na B listu lijekova, da mi se dostavi sastav komisije za lijekove koja egzistira u ministarstvu zdravstva i koja je učestvovala u pravljenju navedenih lista, akti po kojima radi ova komisija ukoliko postoje, zatim svi zaprimljeni zahtjevi pacijenata za obezbjeđivanje Ksarelta u tretmanu plućne embolije a koje navode u odgovoru. Također tražim da mi se dostavi visina naknada koje primaju članovi komisije.

8. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori, 12.11.2015

Puni tekst pitanja:

Zastupnik Dževad Rađo, na Osmoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo održanoj 12.11.2015.godine u okviru tačke Dnevnog reda „Poslanička pitanja, inicijative i odgovori“ a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo postavio je zastupnička pitanja upućena ministrici zdravstva.

Pitanje možete naći u prilogu.

Odgovor:

Odgovor Ministarstva zdravstva nalazi se u prilogu.

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
9. sjednica - zastupnička pitanja inicijative i odgovori
Puni tekst pitanja:

Zastupnik Eldar Čomor na Osmoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo održanoj 12.11.2015.godine u okviru tačke Dnevnog reda „Poslanička pitanja, inicijative i odgovori“ a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo pokrenuo je zastupničku inicijativu:

"Upućujem inicijativu Ministarstvu zdravstva i Zavodu za zaštitu žena i materinstva. Naime odjel Zavoda za zaštitu žena i materinstva koji radi i djeluje na prostorima Doma zdravlja Hadžići je odjel koji ima jednog uposlenika, specijalistu, koji svoj posao obavlja uspješno i odgovorno. Međutim zbog velikog broja korisnica usluga ovoga Zavoda, isti nije u mogućnosti da svoj posao obavlja sam, te s tim u vezi bi bilo potrebno upošljavanje još jednog ginekologa na ovom lokalitetu, a sve u cilju poboljšanja pružanja usluga. Pokrećem inicijativu prema Zavodu i Ministarstvu da se iznađe mogućnost upošljavanja još jednog ginekologa na odjelu Zavoda za zaštitu žena i materinstva u Hadžićima".
Pored ovoga nedostatka kadra postoji i problem opreme. Naime na istom lokalitetu koristi se UZ aparat stariji od 10 godina koji je gotovo neupotrebljiv i u vrlo lošem je stanju, te bi bilo potrebno da se pristupi nabavci novog UZ aparata na istom lokalitetu.

Odgovor:

Odgovor Ministarstva zdravstva i JU Zavod za zaštitu žena i materinstva Kantona Sarajevo nalazi se u prilogu.

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
9. sjednica - zastupnička pitanja inicijative i odgovori

6. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori, 02.09.2015

Puni tekst pitanja:

Zastupnik Rasim Smajić na Šestoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održanoj dana 02.09.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda, "Poslanička pitanja, inicijative i odgovori", a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo postavio je zastupničko pitanje vezano za "rekonstrukciju objekta Doma zdravlja Kumrovec".

Pitanje možete naći u prilogu.

Odgovor:

Odgovor Ministarstva zdravstva nalazi se u prilogu.

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
7. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori

4. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori, 17.06.2015

Puni tekst pitanja:

Zastupnica Mersiha Mehmedagić, na Četvrtoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održanoj dana 17.06.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda, "Poslanička pitanja, inicijative i odgovori", a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo postavila je zastupničko pitanje:

"Da li Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo vrši nadzor nad radom apoteka i na koji način?
Da li je Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo imalo informaciju o pritužbama građana na rad pojedinih apoteka, pa i PZU Apoteke Leko, prije izdavanja odobrenja?
Šta će Ministarstvo poduzeti u vezi sa zahtjevima za izdavanje novih rješenja za rad ogranaka apoteka koje na određenim lokacijama ne pružaju adekvatnu uslugu građanima?"

Odgovor:

Odgovor Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo je u prilogu.

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
5. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori

3. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori, 27.05.2015

Puni tekst pitanja:

Zastupnik/poslanik Elvedin Okerić, na Trećoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održanoj dana 27.05.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda, "Poslanička pitanja, inicijative i odgovori", a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo pokrenuo je zastupničku inicijativu "za formiranje Radne grupe za izradu elaborata o uspostavljanju ustanove za forenzičku psihijatriju u Kantonu Sarajevo."

OBRAZLOŽENJE

Posljednjih godina je u porastu broj osoba počinilaca različitih prekršajnih i krivičnih djela, kod kojih je utvrđeno da boluju od nekog mentalnog poremećaja, a kojima je sud izrekao mjeru sigurnosti obaveznog psihijatrijskog liječenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi (za neuračunljive i bitno smanjeno uračunljive)
U Kantonu Sarajevo ne postoji ustanova za adekvatno zbrinjavanje (čuvanje), liječenje i rehabilitaciju duševno poremećenih osoba počinilaca krivičnih dijela, a postojeće zdravstvene ustanove nisu ni kadrovski ni prostorno osposobljene za ovakvu namjenu. Također u istinu nema mogućnosti za primjenu specifičnih programa liječenje i rehabilitacija istih.
Formiranjem ovako zamišljene ustanove, obezbijedilo bi se novo zapošljavanje, iskoristili do sada ne iskorišteni kapaciteti JU Psihijatrijske bolnice Kantona Sarajevo, kvalitetnije zbrinjavanje navedene kategorije osoba sa duševnim smetnjama i na kraju stvorila mogućnost obrazovanja i razvoja ove ipak specifične djelatnosti kao i značajnih novčanih ušteda ( npr. mogućnost pružanja usluga i za ostale kantone)

Naglašavam sljedeće:
Kanton Sarajevo kao i Federacija na raspolažu ni jednim krevetom za zbrinjavanje ovakvih pacijenata dok na primjer susjedna Hrvatska iam 357 kreveta za forenzičke bolesnike u 4 zdravstvene ustanove.

Glavni cilj je omogućiti da počinioci krivičnih dijela učinjenih u stanju neuračunljivosti budu adekvatno institucionalno smješteni gdje će im biti omogućeno liječenje i rehabilitacija, ali i čuvanje u cilju zaštite same osobe i okoline od agresivnog ponašanja.

Odgovor:

Odgovor Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo i Psihijatrijske bolnice Kantona Sarajevo na inicijativu zastupnika Elvedina Okerića nalazi se u prilog.

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
5. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori
Puni tekst pitanja:

Zastupnik Rasim Smajić na Trećoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održanoj dana 27.05.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda, "Poslanička pitanja, inicijative i odgovori", a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo postavio je zastupničko pitanje vezano za "Registar popisane materijalne imovine zdravstvenih ustanova Kantona Sarajevo", a koje u cjelosti glasi:

"Da li postoji Registar popisane materijalne imovine zdravstvenih ustanova Kantona Sarajevo?
Da li je imovina uknjižena ili se nalazi u fazi uknjižbe?
Da li je urađena i da li će se uraditi nova procjena vrijednosti imovine?

Obrazloženje:
Iz izvještaja zdravstvenih ustanova da se zaključiti da se koristi stara procjena imovine, te he imovina podcijenjena, prema sadašnjem stanju"

Odgovor:

Odgovor Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo i odgovori 12 zdravstvenih ustanova nalaze se u prilogu.

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
5. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori

2. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori, 29.04.2015

Puni tekst pitanja:

Zastupnica Segmedina Srna Bajramović, na Drugoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održanoj dana 29.04.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda, "Poslanička pitanja, inicijative i odgovori", a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo postavila je zastupničko pitanje:

"Da li je Ministarstvo zdravstva upoznato kako se od strane direktorice JU "Dom zdravlja" Kantona Sarajevo Dženane Tanović, vrše radnje koje opstruiraju izvršenje pravosnažne sudske presude kada je u pitanju povratak prim. dr. Milana Miokovića na poziciju generalnog direktora, te da li ministarstvo planira poduzeti zakonske korake zaštite zakonitosti postupka i osiguranja provođenja pravosnažnih sudskih presuda?"

Ostatak pitanja sa obrazloženjem možete naći u prilogu.

Odgovor:

Odgovor Ministarstva zdravstva je u prilogu.

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
3. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori
Puni tekst pitanja:

Zastupnica Bibija Kerla na Drugoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održanoj dana 29.04.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda, "Poslanička pitanja, inicijative i odgovori", a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo postavila je zastupničko pitanje upućeno Ministarstvu zdravstva:

"Kako ostvariti pravo kod Zavoda za zadravstveno osiguranje ukoliko postoje neizmirene obaveze u prethodnom periodu?"

Odgovor:

Odgovor Ministarstva zdravstva:

Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo je dana 11.05.2015.godine dostavilo naprijed navedeno zastupničko pitanje Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo.
Obzirom da nismo dobili odgovor, upućena je urgencija dana 28.05.2015.godine a zatim ponovna urgencija 11.06.2015.godine.

Ministarstvo zdravstva je dana 17.06.2015.godine zaprimilo odgovor Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, koji u prilogu dostavljamo.

M I N I S T R I C A
Prim.dr Emira Tanović-Mikulec

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
5. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori

38. Radna sjednica Skupštine Zastupnička Pitanja, 03.09.2014

Puni tekst pitanja:

Tražim da mi se dostave sljedeći podaci:

- koliko u Zavodu zdravstvenog osiguranja KS ima formiranih komisija,
- njihov sastav i
- visina naknade za rad u tim komisijama.

Puni tekst pitanja:

Nedžad Fazlija postavio je ponovo zastupničko pitanje koja se odnosi na obezbjeđenje lijekova stanovništvu Kantona Sarajevo klopidogrel i atorvastatin bez ograničavanja perioda u kojem se lijek koristi odnosno bez participacije.

Odgovor:

O D G O V O R

Lijek Klopidogrel se nalazi na A listi lijekova u čijoj cijeni Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo učestvuje sa 100%. Doziranje za indikaciono područje za korištenja ovog lijeka je za :
„Pacijenti s akutnim koronarnim sindromom: akutni koronarni sindrom bez elevacije ST segmenta (nestabilna angina ili non-Q infarkt miokarda): liječenje s klopidogrelom treba započeti s pojedinačnom udarnom dozom od 300 mg, a zatim nastaviti s dozom od 75 mg, jedanput na dan (uz
acetilsalicilnu kiselinu u dozi od 75 mg do 325 mg na dan). Budući da su više doze...

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
38. Radna sjednica Skupštine Zastupnička Pitanja

37.sjednica poslanicka pitanja, 26.06.2014

Puni tekst pitanja:

Na 34. Skupštini Kantona Sarajevo postavio sam pitanje vezano za zapošljavanje u JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo i tražio da mi se dostave detaljne informacije o broju i strukturi zaposlenih i saglasnost Vlade za zapošljavanje.

Pošto nisam dobio saglasnosti Vlade KS da se u JU Dom zdravlja KS uposli novi kadar tražim od vršioca dužnosti premijera g. Kozadre da mi dostavi tražene saglasnosti.
Takođe tražim da mi se dostave javni pozivi za zapošljavanje u ovoj JU i kada i gdje su objavljeni.

Puni tekst pitanja:

Obratila nam se grupa građana, srčanih bolesnika, vezano za lijekove koji su obavezni dio njihove treapije. To su bolesnici koji su imali infarkte ili koji imaju kardiovaskularne bolesti trajnog karaktera.
Naime, lijek Plavix (od 75 mg), koji bolesnici moraju piti duže vrijeme, prema uputi neke od nadležnih ustanova na KS, može se dobijati na recept samo 12 mjeseci. Taj lijek se pije radi razbijanja trombova. Iako specijalisti internisti, propisuju da se taj lijek uzima i duži period od 12 mjeseci, nakon isteka perioda od 12 mjeseci, od početka uzimanja ovog lijeka, ljekarima porodične medicine je zabranjeno da više izdaju i recept za ovaj lijek, pa su pacijenti prinuđeni da ga sami plaćaju u punom iznosu. Mjesečno moraju izdvojiti oko 60 KM za ovaj lijek. To je godišnje 720,00 KM.
Inisistiram da nam se da informacija, ko je donio odluku o ovome i da se prioritetno omogući da ovi pacijenti lijek Plavix (ili adekvatnu zamjenu, da ne bude da protežiram neku farmaceutsku industriju) mogu dobijati čitavo vrijeme liječenja po prijedlogu specijaliste, odnosno dok za tim imaju potrebu, na recept i bez naknade. Tražim da se Vlada KS zaduži da ovo riješi i da nas na narednoj sjednici o ovome informiše.
Drugo, ista kategorija pacijenata, pije i lijek Crestor ili Sortis, koji je do prošle godine bio na esencijalnoj listi lijekova, te se mogao uzimati na recept i bez naknade. Prema novoj listi, pacijenti plaćaju participaciju od skoro 30 KM mjesečno, što godišnje iznosi 360,00 KM. Sa gore navedenim izdacima, jedan pacijent godišnje mora za svoju terapiju izdvojiti preko 1.000,00 KM.
Insistiram da se i ovaj lijek vrati na esencijalnu listu, odnosno da se omogući da pacijenti isti koriste na recept i bez participacije.
Zašto na ovom insistiram, nakon agresije, najveći broj bolesti su iz oblasti kardiovaskularnog sistema. To je sve posljedica ogromnog stresa i napora koje smo svi zajedno ovdje proživjeli. Trebamo li nakon svega toga, sada kažnjavati žrtve tog stanja, a to su naši sugrađani. Ako već nemamo zadovoljavajuću primarnu prevenciju ovih bolesti, moramo građanima omogućiti bar besplatnu terapiju

36.sjednica zastupnička pitanja, 03.06.2014

Puni tekst pitanja:

„Po čijem nalogu i na osnovu kojeg akta je izvršena ova ispravka kada je opće poznato da je Finansijski plan ZZO KS za 2014. godinu donijela ova Skupština i koliko je meni poznato ukoliko je bilo potrebno mijenjati dio sadržaja ovog dokumenta ili eventualno otkloniti neke tehničke greške onda je ta procedura morala biti provedena na isti način kao što je bila procedura prilikom donošenja ovog finansijskog dokumenta?

Činom brisanja broja finansiranih zaposlenika samo i jedino iz Plana ove zdravstvene ustanove, a zadržavanjem svih ostalih iskazanih pokazatelja o broju zaposlenika koji će se finansirati u 2014. godini i iz drugih javnih ustanova iz oblasti zdravstva KS otvara, u namanju ruku, pitanje nekontrolisanog broja zapošljavanja u JU Dom zdravlja KS, a ujedno i pitanje odgovornosti Sekretara Skupštine koji je i potpisnik ove ispravke u Službenim novinama KS.

Tražim od nadležnih, prije svega ministra zdravstva KS, direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja KS, predsjednika UO ZZO KS da mi se danas usmeno odgovori na ovo pitanje, a od Skupštine KS utvrđivanje odgovornosti Sekretra Skupštine u smislu da li je prekoračio svoja ovlaštenja u proceduri provođenja ispravke Finansijskog plana ZZO KS za 2014. godinu i njene objave.“

Odgovor:

JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo je uputila Amandmane na Finansijski plan Zavoda zdravstvenog osiguranja za 2014. godinu putem resornog ministarstva, a u vezi sa 34. Radnom sjednicom Skupštine Kantona Sarajevo koja je održana 31.03.2014. godine.
Vlada Kantona Sarajevo je na sjednici održanoj 28.03.2014. godine prihvatila Amandmane da se u Finansijskom planu Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo za 2014. godinu izvrše određene korekcije u načinu raspodjele finansijskih sredstava po odrđenim pozicijama.
U prilogu Vam dostavljamo Izjašnjenje Vlade Kantona Sarajevo broj...

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
37.sjednica poslanicka pitanja
Puni tekst pitanja:

„Zbog cega je JU Dom zdravlja KS pokrenula tuzbu protiv JU Apoteke Sarajevo za zatvaranje objekta ove ustanove u Domu zdravlja Vrazova.
Naime, prije nepune dvije godine JU Dom zdravlja Sarajevo i JU Apoteke Sarajevo potpisale su Sporazum o poslovno-tehnickoj saradnji sa opredjeljenjem da se u objektu JU Dom zdravlja Centar, poznatiji pod imenom Vrazova, otvori apoteka.
I sve je bilo u najboljem redu ,do prije izvjesnog vremena kada je novom menandzmentu i upravi JU Dom zdravlja Sarajevo “palo na pamet”da tuze JU Apoteke i da sudskim putem traze zatvaranje novootvorene PJ Apoteka u ovom objektu.
Ni to ne bi bilo nimalo čudno obzirom na sva dešavanja u oblasti zdravstva Kantona Sarajevo u posljednje dvije godine, da se slučaj “ekspresno” nije odradio u sudu donosenjem privremene mjere i njenih hitnim izvrsenjem tj. zatvaranjem Apoteke, a da Ministarstvo zdravlja KS za tu aktuvnost jednostavnim rječnikom rečeno nije pokazalo nikakav interes.
Da ništa nije prepušteno slucaju i da se stvar morala odraditi po “nečijem naredjenju” jasno pokazuje i činjenica da se kao advokat tuzitelja pojavljuje svemoćni Esad Hrvačić, osoba koja je ujedno i čan Zakonodavno-pravne komisije ove Skupstine i neko ko bi u pravilu zbog funkcije koju obnaša u ovom skupštinskom tijelu trebao štititi Zakon i biti njegov tumač u zaštiti interesa i imovine čiji je osnvač i vlasnik Kanton Sarajevo.
Radi javnosti i svih nas ovdje prisutnih želim kazati da je ova Apoteka kao dio poslovne jedinice Apoteka Centar na godišnjem nivou ostvarivala promet od preko 1,5 mil. KM da je imala šest uposlenih, da je u velikoj mjeri svojim prometom pokrivala nekoliko nerentabilnih apoteka na rubnim područjima KS i na sve te ostvarene poslovne uspjehe je rezultat umjesto pohvale stiže kazna zatvaranja ovog objekta.
Ne treba previše biti vidovit pa otvreno sumnjati da privatni kapital i vlasnici susjedne , pedesetak metara udaljene Apoteke Lupril imaju u ovome itekako važnu ulogu.
Tražim od ministarstva da nam danas da usmeni odgovor na ovo moje pitanje, a ujedno pokrećem inicijativu prema Vladi kantona Sarajevo da se sagleda predmetna situacija i Skupštini dostavi cjelovita informacija o ovom slučaju u roku kako je to propisano Poslovnikom o radu ove Skupštine.“

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
37.sjednica poslanicka pitanja

Ministarstvo komunalne privrede i infrastrukture, Ministarstvo zdravstva

7. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori, 07.10.2015

Puni tekst pitanja:

Zastupnik Izudin Bajrović na Sedmoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održanoj dana 07.10.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda, "Poslanička pitanja, inicijative i odgovori", a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo pokrenuo je zastupničku inicijativu kako slijedi:

Pokrećem inicijativu prema Ministarstvu komunalne privrede i infrastrukture i Ministarstvu zdravstva da se izvrši čišćenje objekta i prostora oko objekta napuštenog i devastiranog doma penzionera u Nedžarićima, kao i deratizacija istog.
Obrazloženje : Osim što pomenuti objekat predstavlja ruglo za cijeli grad, zbog višedecenijskog nerješavanja sporova vezanih za imovinsko-pravne odnose, objekat doma penzionera je postao objektivna opasnost za okolno stanovništvo, budući da se tamo nastanjio ogroman broj glodara i gmizavaca, koji ugrožavaju zdravlje stanovništva.

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove, Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade, Ministarstvo zdravstva

4. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori, 17.06.2015

Puni tekst pitanja:

Zastupnik Ismir Jusko na Četvrtoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održanoj dana 17.06.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda, "Poslanička pitanja, inicijative i odgovori", a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo postavio je zastupničko pitanje:

"Obzirom da je prošlo skoro dva mjeseca, niti jedna služba (JU javno zdravstvo, Kantonalna uprava za inspekcijske poslove, resorno ministarstvo - Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade) se nije oglasilo sa nalazima o trovanju djece u vrtićima. Svi su svašta obećali, ali roditelji otrovane djece nemaju još uvijek nikakav odgovor, te tražimo zvaničan stav i nalaz od Zavoda za javno zdravstvo koji se još nikada nisu oglasili, niti je 100% potvrđeno od čega su se djeca zarazila salmonelom.

Zahtjevi roditelja čija su djeca otrovana :
1.Da vlada formira komisiju u čijem sastavu će biti i predstavnici vrtića ili po jedan roditelj koji će utvrditi sve činjenice koje su dovele do trovanja djece i predočiti ih javnosti?
2.Da se utvrdi tačan broj oboljele djece, jer mnoga nisu bila u bolnici i zvaničnog podatka nigdje nema?
3.Da se utvrdi kako je moguće da se u zahtjevima iz tenderske dokumentacije ne traži dozvola za promet namirnica životinjskog porijekla?
4.Da JU „Djeca Sarajeva“ raskine ugovor sa firmom Gold mignon?
5.Da se objavi ko je proizvođač zaraženog proizvoda (pavlake) i da se utvrdi i njihova odgovornost?
6. Tražimo umanjenje za čitav juni mjesec, kod većine djece je nakon prve kontole, stolica i dalje pozitivna na salmonelu, naravno ta djeca i dalje ne mogu ići u vrtić, a u računovodstvu traže da platimo čitav mjesec. Moguće je umanjenje samo 2 KM po danu, roditelji su ogorčeni."

Odgovor:

Odgovor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove:

"Dana 22.04.2015.godine oko 14,00 časova Inspektorat sanitarne, zdravstvene i farmaceutske inspekcije zaprimio je prijavu (putem faxa) od Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo da je na Infektivnoj klinici KCUS - hospitalizirano petero djece iz JU "Djeca Sarajeva" Sarajevo, te da se radi o sumnji na trovanje hranom.
Odmah po saznanju sačinjena su dva tima i to tim u sastavu: epidemiolog i tehničar iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo i kantonalni sanitarni inspektor, koji su obavili kompletan inspekcijski nadzor i...

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
5. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove, Ministarstvo zdravstva

4. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori, 17.06.2015

Puni tekst pitanja:

Zastupnik Adnan Solaković na Četvrtoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održanoj dana 17.06.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda, "Poslanička pitanja, inicijative i odgovori", a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo postavio je zastupničko pitanje kako slijedi:

"Da li je dozvoljeno da se maloljetnicima omogućava javno uživanje nargila , a ne zna se sastav tih supstanci ? Međutim pouzdano se zna za negativni uticaj na rast i motoričke radnje malodobnih osoba. Da li su te radnje zakonom regulisane, ako jesu koje su to predviđene sankcije za to, a ako nisu za slijedeće Skupštinsko zasjedanje, pripremit ćemo prijedlog mjera kako bi se ova negativna pojava suzbila."

Odgovor:

Odgovor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove:
"U sklopu redovnih, ali i usmjerenih inspekcijskih nadzora, kantonalna sanitarna inspekcija, između ostalih vrši i pregled objekata u kojima se konzumira nargila s tim da ovaj organ ne raspolaže podatkom o tačnom broju objekata koji pružaju tu vrstu usluga. Sigurno je da se broj ugostiteljskih objekata u kojima se konzumira nargila stalno mijenja i na njega utiče otvaranje novih objekata, kao i mogućnost da već postojeći objekti u ponudu uvrštavaju i ovu vrstu usluge."

Ostatak odgovora je u prilogu.

Tačka dnevnog reda na kojoj je bio odgovor:
5. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori

Ministarstvo zdravstva, Vlada Kantona

1. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori, 23.03.2015

Puni tekst pitanja:

Zastupnica Bibija Kerla na Prvoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo, održanoj dana 23.03.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda, "Poslanička pitanja, inicijative i odgovori", a u skladu sa Poslovnikom Skupštine Kantona Sarajevo postavila je zastupničko pitanje upućeno Ministarstvu zdravstva, i direktoru Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo:

"Zašto Javna ustanova Apoteke Sarajevo nije u sistemu elektronskih recepata i ne pruža građanima usluge izdavanja lijekova, ortopedskih i ostalih pomagala što dovodi ustanovu koja je u vlasništvu Kantona Sarajevo u neravnopravan položaj u odnosu na privatne apoteke?"

Pitanje uz obrazloženje možete naći u prilogu.

Odgovor:

Ministrica zdravstva Kantona Sarajevo je u sklopu primopredaje sa dosadašnjim ministrom zdravstva dobila između ostalog i kopiju akta upućenog Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Vladi Kantona Sarajevo te Ministarstvu zdravstva Kantona Sarajevo broj: 01-01-1194-3/14 od 11.12.2014.godine kojim JU Apoteke Sarajevo ukazuju na problem nedovoljno definisanog Ugovora o pružanju farmaceutskih usluga osiguranicima Kantona Sarajevo,
Na osnovu tog akta, Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo je uputilo Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo akt broj 10-37-5154/15 od 31....