Zastupnička inicijativa vezana za onemogućenu adekvatnu terapiju transplantiranim i dijaliziranim pacijentima

Segmedina Srna Bajramović
Inicijativa

„Zato danas tražim od nadležnih u Ministarstvu, te ZZO KS da u skladu sa svojim ovlaštenjima, poznavajući suštinu problema, kako sam ranije istakla, a poštujući zakone, međunarodna prava i konvencije, pristupe HITNO izmjeni odluka u smislu omogućavanja adekvatne terapije transplantiranim i dijaliziranim pacijentima, tj ukidanje uvedenog ograničenja upotrebe lijekova na listama Ministarstva zdravstva KS za sve pacijente koji u svom liječenju imaju medicinsku opravdanost, kao što je slučaj sa ovim pacijentima.“?

Proslijeđeno: 
Odgovor: 

O D G O V O R

Lijekovi koji sprječavaju odbacivanje presadka i njihova kontinuirana upotreba primarno utiče na uspjeh transplantacije spadaju u grupu imunosupresivnih lijekova. Odlukom o listi lijekova Fonda solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine (“Službene novine FBiH”, br. 89/13, 74/14, 24/16) definisano je da osiguranici sa područja Federacije BiH ostvaruju pravo na sljedeće imunosupresivne lijekove: Takrolimus kapsule 0,5, 1 i 5 mg,; Takrolimus kapsule sa produženim oslobađanjem 0,5mg, 1mg, 3 mg i 5 mg, Mikofenolna kiselina kapsule 250 mg, Mikofenolna kiselina tablete 180 mg i 360 mg i Sirolimus tablete 1 mg.
Na osnovu informacija koje smo dobili od Federalnog zavoda osiguranja i reosiguranja FBiH zastoj u snabdjevanju sa ovim lijekovima nije evidentiran.

Odlukom o pozitivnoj, bolničkoj i magistralnoj Listi lijekova Kantona Sarajevo (“Službene novine Kantona Sarajevo”, broj 27/16, 46716)-A lista lijekova Kantona Sarajevo u potpunosti sadržava sve lijekove koji su sastavni dio Liste lijekova obaveznog zdravstvenog osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine, jer je obligatorna za kantone i sa 100% učešćem Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo. Na toj listi lijekova su i lijekovi ciklosporin kapsula 25 mg i azatiorin tablete 50 mg koji se koriste u prevenciji odbacivanja transplantata.
Što se tiče B liste lijekova, ista je sačinjena prema finansijskim mogućnostima Kantona Sarajevo. Sa B liste je brisan jedino lijek calcitriol kapsule 0,25 mcg jer ga finansira Fond solidarnosti Federacije BiH u dozi od 2-4 kapsule po jednoj dijalizi, što je i utvrđena i adekvatna doza za ovaj lijek.
Dakle svi lijekovi koji se koriste kao imunosupresivi i koji se kontiunirano koriste u terapiji radi spriječavanja odbacivanja presadka su obezbijeđeni pacijentima, te se ne može reći da su, donošenjem Odluke o pozitivnoj, bolničkoj i magistralnoj listi lijekova Kantona Sarajevo ugroženi životi ovih pacijenata.
Napominjemo da se ovom ministratsvu obratilo i Udruženje dijaliznih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH sa zahtjevom da se bolesnicima kojima je izvršena transplantacija organa osiguravaju svi potrebni lijekovi, ali nije navedeno koji lijekovi. S tim u vezi Ministartsvo zdravstva je tražilo od ljekara sa Klinike za dijalizu i Klinike za nefrologiju informaciju o tome koji u lijekovi potrebni za ove boelsnike, a nisu uvršteni na listama. Do danas nije dostavljen traženi odgovor.
Ministarstvo zdravstva i Komisija za lijekove su stava da određene izuzetke i specifičnosti u upotrebi lijekova nije moguće definisati Odlukom i Listom lijekova, te da Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo u saradnji sa konzilijem ljekara treba definisati potrebne izuzetke i specifičnosti i omogućiti članovima Udruženja dužu upotrebu pojedinih lijekova nego što je to propisano Smjernicama.

U isključivoj nadležnosti Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo je da omogući pacijentima dužu upotrebu lijeka od propisanog, o čemu ćemo ponovno obavijestiti Zavod.