Sastanak sa ministrom Filipovićem: Magistarski rad apsolventa Selimovića kao osnova za izradu digitalnog registra kulturno-historijskih spomenika u KS-u

Apsolventa Građevinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Semira Selimovića koji trenutno radi master tezu "Geodetski premjer fasada u svrhu energetske iskoristivosti" primio je danas ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Damir Filipović. O ovom magistarskom radu čija bi praktična primjena, po pisanju medija, mogla u potpunosti promijeniti poimanje savremenog građenja i renoviranja objekata u BiH ministar je želio čuti više jer je, kako je istakao, intenziviranje projekata energetske efikasnosti kao i zaštite kulturno-historijskih objekata u Kantonu Sarajevo intencija Vlade KS u narednom periodu.
Magistarski rad budućeg mladog inženjera tretira različite metode geodetskog snimanja kao i njihovo upoređivanje, kako bi se dobili što precizniji i tačniji rezultati stanja objekta i najbolje rješenje za njegovu rekonstrukciju.
“Mislim da jedan ovakav rad može biti polazna tačka za izradu registra objekata za toplifikaciju na području kantona, sa neophodnim mašinskim i građevinskim radovima. Ovo je pozitivna priča koja nudi jedan inovativni pristup u renoviranju i zaštiti objekata, a može biti od velike koristi i za naše kulturno-historijsko naslijeđe. Nedavno je izvršen monitoring 103 kulturna dobra na području KS, od kojih mnogi zahtijevaju rekonstrukciju, neki su rekonstruisani ali ne na autentičan način. Stoga bi primjena savremenih metoda geodetskog snimanja u identificiranju najboljeg rješenja za svaki od ovih objekata bila od velike koristi u uspostavljanju jednog uređenog sistema zaštite nacionalnih dobara”, naveo je ministar Filipović.
Kako je istaknuto ovom prilikom, nove metode u budućnosti će svakako iziskivati primjenu skupe tehnologije, ali bi sam rad zasada mogao poslužiti kao polazna osnova za registra kulturno-historijskih spomenika
“Dobili bismo sve potrebne podatke o objektima u digitalnom formatu. Time bi se smanjilo izdvajanje finansijskih sredstava za arhive, svi procesi bi se ubrzali jer, naprimjer, prilikom oštećenja spomenika ne bi bilo potrebe za izlaskom na teren radi snimanja objekta svi bi podaci stručnjacima bili dostupni, proces rekonstrukcije bio bi znatno olakšan itd”, naveo je Selimović, ističući kako je tezu za svoj magistarski rad odabrao jer smatra da može imati široku primjenu.