Učenici iz Osnovne škole “Vrhbosna” uručili zahvalnicu premijeru Konakoviću za podršku odlasku na takmičenje u Šangaju

Učenike iz Osnovne škole “Vrhbosna” Galiba Plehu, Abdulaha Išerića i Halimu Išerić, čiji je timski video proglašen najboljim na svjetskom takmičenju u edukacijskoj robotici u Šangaju, ugostio je danas premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković.
“Svjetsko takmičenje u edukacijskoj robotici (World Education Robotics - WER) se od 2002. godine održava u Kini, a u posljednje četiri godine na njemu učestvuje dvadeset zemalja iz cijelog svijeta”, pojasnio je nastavnik Asmir Zimić koji je ovoj talentovanoj djeci pomagao da se pripreme za ovo takmičenje na kojem im je bio velika podrška.
Dodao je kako učestvuju najbolje ekipe, koje su podijeljenje u tri starosne grupe, tačnije tu su učenici do petog razreda osnovne škole, od šestog do devetog, te srednjoškolci, a takmiče se u više kategorija.
Ove godine na svjetskom takmičenju su učestvovale dvije ekipe iz Bosne i Hercegovine, tri ekipe iz Hrvatske i jedna ekipa iz Srbije.
Direktorica OŠ “Vrhbosna” Erzumana Fukelj upoznala je premijera Konakovića kako su oni uložili velike napore kako bi organizovali odlazak na takmičenje u Šangaj.
“Naša ekipa je prvo ostvarila značajan uspjeh na nivou BiH, što im je omogućilo odlazak na svjetski kup u edukativnoj robotici koji je održan u Zagrebu gdje su osvojili treće mjesto.To je bila ulaznica za svjetsko takmičenje u Šangaju. Onda je uslijedio najteži dio posla, a to je prikupljanje sredstava i organizacija putovanja, gdje bez pomoći mnogih ne bi uspjeli ni otići”, rekla je Fukelj.
Vlada Kantona Sarajevo je finansijski pomogla odlazak ekipe u Šangaj, zbog čega su Galib, Abdulah i Halima ovom prilikom premijeru Konakoviću uručili zahvalnice.
“Ovo je zaista veliki uspjeh, posebno kada to postignu djeca od 12 i 14 godina i to u oblasti robotike. Nadam se da će i u budućnosti nastaviti nizati uspjehe, a na našu podršku mogu računati uvijek”, poručio je premijer Konaković.
Kako je pojasnio učenik Galib, WER video kategorija je posebno zanimljiva jer timovi moraju osmisliti i snimiti video o sebi i robotici. Nagrade se dodjeljuju za najbolji timski video, najkreativniji video, najbolju prezentaciju i najbolje editirani video.
U Šangaju se ove godine na jednom mjestu okupilo oko 3.000 timova, odnosno oko 8.000 učenika i učenica. Uz njih su na takmičenju njihovi mentori, roditelji i posjetitelji.