Premijer Zolj i ambasador OSCE-a Berton: Kanton Sarajevo je sinonim za pokretanje uspješnih procesa

Premijer Kantona Sarajevo Adem Zolj primio je danas šefa Misije OSCE-a u BiH ambasadora Brucea G. Bertona, sa kojim je razgovarao o dosadašnjoj saradnji Misije OSCE -a i Vlade Kantona Sarajevo u borbi protiv korupcije, kao i o obrazovanju. Sastanku su prisustvovali šef Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Erduan Kafedžić, pomoćnica ministra za obrazovanje nauku i mlade KS Nihada Čolić i direktor Odjela za ljudsku dimenziju Misije OSCE-a Fermin Cordoba.
"Borba protiv korupcije je od izuzetnog značaja, zbog čega je vrlo važno svakodnevno jačati kapacitete institucija, te uspostaviti sistemski pristup u borbi protiv korupcije na svim nivoima vlasti", istakao je ambasador Berton te dodao kako je ovo za OSCE vrlo značajan proces te da oni u kontinuitetu prate sudske procese koji se tiču ove pošasti.
Posebno je ukazao na važnost postojanja Ureda za borbu protiv korupcije, kao i na uspostavljanje jedinstvene baze javnih nabavki.
Premijer Zolj je podsjetio da je ovaj Ured nedavno objedinjen.
"Potrebno je da uoče 'kritična' mjesta korupcije, kako bi u budućnosti mogli preventivno djelovati. Za efikasnu borbu protiv korupcije potreban je sistemski pristup", naveo je premijer Zolj.
Kako je pojasnio šef Ureda Kafedžić Kanton Sarajevo jeste avangarda u borbi protiv korupcije jer je Vlada KS prva formirala ad hoc tijelo, te usvojila strateške dokumente i Strategiju za 2018- 2019.godinu, čime je ispunio sve formalno – pravne uvjete predviđene državnom strategijom. U proteklom periodu stavili su nekoliko ozbiljnih rizičnih pojava pod kontrolu.
Ovom prilikom, ambasador Berton je kazao da je obrazovanje već duži period na svim nivoima vlasti ispolitizirano, te da zbog segregacije i diskriminacije najviše ispaštaju djeca. Mišljenja je da se trebaju pronaći modeli koji će doprinijeti pomirenju.
Premijer Zolj je istakao kako će se u narednom periodu preispitati rješenja koja su donešena novim Zakonom o osnovnom odgoju i obrazovanju, s tim da bez obzira koji jezik roditelji izaberu da njihove dijete izučava ni po čemu se ne bi trebala osjećati manje vrijednima.
"U Kantonu Sarajevo data je mogućnost slobode izbora koja će uvijek biti u skladu sa poštivanjem ljudskih prava i sloboda i Ustava Federacije BiH", potcrtao je premijer Zolj.
Pozvao je i OSCE da im budu partneri, kako bi došli do najboljih modela s kojim bi svi bili zadovoljni, a prije svega djeca.
Naglasio je i kako će učenici u Kantonu iz historije učiti isključivo fakte, jer je istina samo jedna.
"Osnovni principi i matrica za pisanje udžbenika historije su činjenice o presuđenim ratnim zločinima u Hagu, genocidu u Srebrenici, zvanične odluke Ujedinjenih naroda i Evropske zajednice, Dejtonski sporazum, uz pominjanje mjesta na kojima su stradali civili. Istina se mora znati jer se samo na istini može graditi sigurna budućnost", potcrtao je premijer Zolj.
Dodao je kako je potrebno da se mladi upoznaju sa faktima i da se obilježe stradanja civila sva tri naroda, ne samo u Kantonu Sarajevo nego i u Doboju, Mostaru, Banjoj Luci.
Bilo je riječi i o Nacrtu Zakona o lokalnoj samoupravi kojim će se, prema mišljenju premijera Zolja, nakon što ga usvoje zastupnici Skupštine, uspostaviti detaljna i prava podijela nadležnosti između Kantona Sarajevo, općina i Grada. Upravo će njegova realizacija uz projekt "Pametni grad" osigurati da se tačno zna u čijoj je ingerenciji svaki kvadrat.