Potpisan Memorandum o razumijevanju: Kanton Sarajevo može postati glavni partner UNDP-a

Memorandum o razumijevanju Razvojnog programa Ujedinjenih naroda (UNDP-a) i Vlade Kantona Sarajevo potpisali su danas zamjenik rezidentne predstavnice ovog programa Sukhrob Khoshmukhamedov i premijer Kantona Sarajevo Edin Forto.Ovaj sporazum će otvoriti mogućnosti saradnje na više polja, a što se prvenstveno odnosi na prijenos znanja, tehničku pomoć, kao i investiranje, a s realiazcijom nekih projekata krenut će se već početkom marta.
“Posebno smo zainteresirani za način na koji je ova razvojna agencija radila širom Bosne i Hercegovine, implementirajući preko 60 miliona eura projekata, od čega gotovo ništa u Kantonu Sarajevo. Ne vidimo nijedan razlog zbog kojih Kanton ne bi postao jedan od glavnih partnera UNDP-a”, poručio je nakon potpisivanja premijer Forto.
Istakao je kako je cilj ove agencije da jednog dana dođemo na nivo razvoja kada njihova pomoć ne bude potrebna Kantonu, nego stanovništvo Bosne i Hercegovine, njen privatni sektor, državne institucije mogu na tržištu kao i u drugim naprednim evropskim državama sami uređivati i finansirati svoj razvoj.
"Vlada Kantona Sarajevo je zahvalna za pomoć koja nam je ponuđena i osim potpisivanja ovog okvirnog sporazuma, jučer smo na sjednici Vlade dogovorili da se krene s dubinskom analizom najvećeih resora, kao što je komunalna privreda, privreda, obrazovanje, oblast rada, socijalne politike, a s ciljem pronalaska mogućnosti ušteda i efikasnijih načina plaćanja zakonskih obaveza KS”, najavio je premijer Forto.
Naveo je kako Ministarstvo privrede ima u ovoj godini 11 miliona maraka poticaja kroz 52 poticajne šeme. Broj ovih šema se planira smanjiti te uvesti sistem koji će na puno jednostavniji način mjeriti učinak ovog novca koji se iz Budžeta dodjeluje firmama i građanima. Važno je imati mjerljive rezultate broja radnih mjesta.
Također, u oblasti socijale kroz veliki broj podzakonskih i zakonskih akata ima mnogo obaveza, a prema građanima se isplaćuju desetine miliona svake godine, a riječ je o komplikovanim isplatnim šemama. Uz pomoć eksperata, kazao je premijer, će se kroz resore i firme pokušati povećati efikasnost i ostvariti uštede, koje bi onda uložili u razvojne projekte.
“U samom memorandumu navedene su oblasti djelovanja, ali su ključna unapređenje kvalitete zraka, realizacija infrastrukture i to one koja je kritična, privredni razvoj na lokalnoj razini, jačanje šema poticaja, uz efikasnosti javnog sektora i ostvarivanje energetskih ušteda u javnim objektima”, rekao je Khoshmukhamedov.
Dodao je da su ovi projekti realizirani već u 21 lokalnoj zajednici, te je tokom dvije godine postignuta ušteda od 21 milion konvertibilnih maraka. Razmatraju i investicije u unapređenju vještina mladih ljudi koji će odgovoriti na potrebe tržište rada i privući privredne subjekte u KS.
Dosadašnju uspješna saradnju na realizaciji projekta Sarajevo Smart City bit će nastavljena i u budućnosti, najavljeno je nakon potpisivanja Memoranduma.