Manifestacija posvećena ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva i ove godine 09. maja: Bez sjećanja na njih i promovisanja istine neće biti ni nas

Manifestacija posvećana ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva i ove godine će se održati 09. maja na Dan pobjede nad fašizmom, i u okviru obilježavanja Dana Kantona Sarajevo, ispred Spomen obilježja ovim sarajevskim mališanima koji su ubijeni tokom četverogodišnje opsade Sarajeva.
Ovo je najavljeno na današnjem sastanku predsjedavajućeg Skupštine KS Elmedina Konakovića i ministrice za obrazovanje, nauku i mlade KS Zinete Bogunić s predsjednikom Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995. Fikretom Grabovicom.
“Ukoliko postoji simbol koji će prikazati realnu sliku rata onda je to sigurno činjenica da je u našem gradu ubijeno 1.600 dječaka i djevojčica, zbog čega želimo da mi ovom datumu damo adekvatan značaj, a ne da nam o tome govore drugi”, poručio je predsjedavajući Konaković.
Istakao je kako u historiji ratovanja nije zabilježeno da je u jednom gradu ubijeno toliko djece, jer bez sjećanja na njih i promovisanja istine neće biti ni nas.
“Taj dan i časovi u školama bit će skraćeni, kako bi što više djece došlo i čulo šta se desilo njihovim vršnjacima”, navela je ministrica Bogunić.
Po riječima dirigenta Mehmeda Bajraktarevića, zbog naše djece 09. maj treba da se institucionalno upiše u kalendar, jer ima višestruki značaj. Predložio je i da se organizuje odlazak djece iz Sarajeva u Tuzlu 25. maja jer je i tad stradala naša mladost.
"Želimo da se djeci obratimo jednom plemenitom porukom i da im kroz čas historije u trajanju od deset minuta objasnimo šta se dešavalo tokom agresije na BiH, te da se to nezapamćeno zlo, koje se nažalost desilo u modernoj Evropi, nikome više ne ponovi", pojasnio je ovom prilikom režiser i scenarista manifestacije Benjamin Isović.
Dodao je i kako je riječ o apolitičnoj manifestaciji, a 09. maj uvršten je u Modul Memorije Međunarodnog teatarskog festivala MESS, koji njeguje kulturu sjećanja, i upravo to jasno kazuje koliki je značaj pomenute manifestacije.
Kako je rekao Grabovica na taj dan su osjećanja pomiješana, od beskrajne tuge što više nema njihove djece, do ponosa što se na dostojanstven način uvijek obilježi sjećanje na njihov lik.