Aktuelizirani razgovori o projektu “Vodotok Crna Rijeka” koji bi dugoročno riješio problem vodosnabdijevanja Sarajeva

O projektu “Vodotok Crna Rijeka” koji bi dugoročno riješio problem vodosnabdijevanja Sarajeva, kao i o projektu “Pametno Sarajevo”, predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo Elmedin Konaković razgovarao je danas sa direktoricama preduzeća Energoinvest i Energoinženjering-Energoinvest, Biserom Hadžialjević i Senadom Spahić, te ekspertima u oblasti prodaje i smart tehnologija Seadom Gušmirovićem  i Cecom Gakovićem.
Kako je istakla direktorica Hadžialjević, Energoinvest je zainteresovan za apdejt projektne dokumentacije davno započetog projketa “Vodotok Crna rijeka”, koji bi sistemu vodasnabijevanja  Sarajeva osigurao  5.000 litara vode u sekundi, te su ovom prilikom aktuelizirani razgovori o prednostima projekta, pripremi neophodne dokumentacije kao i vremenskom okviru za realizaciju projektnih aktivnosti.
Projekt predviđa gradnju akumulacije koja bi obuhvatila oko  224 hektara na lokalitetu Delijaši, Crna Rijeka, kao i gradnju brane visine 90 metara. Voda iz akumulacije bi se cjevovodima spuštala prema gradu Sarajevo do rezervoara gdje bi se vršilo njeno filtriranje i priprema za upotrebu u domaćinstvima.
“Ovaj sistem bi  obezbjeđivao 99 posto količina vode potrebnih Sarajevu. U ovom trenutku bi trebalo da bude snabdijevano sa oko 3000 litara vode u sekundi. Ljeti te količine vode spadnu i na 1600 litara u sekundi, te se dešavaju redukcije. Ovim sistemom, posebno kada su sušni periodi, iz akumulacije bi se obezbijedilo 5000 litara vode u sekundi što je dovoljno za normalno vodosnabdijevanje”, naveo je Gušmirović.
Predsjedavajući Konaković kazao je da je ovaj projekt primaran za Sarajevo i bit će nastavljen.
“Ne želimo čekati i odugovlačiti procedure. U krajnjem slučaju, ako bude administrativnih prepreka, postoji mogućnost da Skupština proglasi javni interes za realizaciju ovog projekta, što bi značajno moglo skratiti procedure koje se tiču planiranja, projektovanja, kao i izdavanja dozvola za gradnju”, istakao je.
Preporučio je da se projektna dokumentacija što prije dostavi Kantonu, kako bi se razmotrile mogućnosti aktiviranja, odnosno planiranja budžetskih sredstava za početne aktivnosti.
Najavio je i  podršku projektu ‘Blum Lab”, odnosno formiranju Odjela za Pametne gradove u sklopu Energoinvesta, a koji implementiraju Fondacija CityOS i ovo preduzeće. Ideja je da se tu počnu rješavati problemi Sarajeva, poput zagađenog zraka, vodovoda, saobraćaja, parking mjesta i osvjetljenja kroz pilot projekte.
“CityOS bi obezbijedio neophodnu tehnologiju i obučavao tu zainteresovane mlade ljude, studente i uposlenike ovog preduzeća za realizaciju projekata. Počeli smo razgovarati i sa univerzitetima i kampusima kako bi se napravio pilot projekt za grad Sarajevo, te da se kroz to testiraju tehnologije u rješavanju problema a mladi istvremeno edukuju i da to znanje ostane ovdje”, objasnio je Gaković ovom prilikom.