Odgovori na zastupnička pitanja

7. sjednica - zastupnička pitanja, inicijative i odgovori

Ismir Jusko

"Inicijativa je vezana za Zavod za saobraćaj Građevinskog fakulteta Sarajevo".
Odgovor:

Odgovor Ministarstva saobraćaja Kantona Sarajevo:

Zavod za saobraćaj Građevinskog fakulteta u Sarajevo više puta podnosio je inicijativu Ministarstvu saobraćaja Kantona Sarajevo za rješavanje pravnog statusa pomenutog Zavoda. Takođe Federalno ministarstvo prometa i komunikacija zatražilo je da Vlada Kantona Sarajevo (putem Ministarstva saobraćaja) da pismenu saglasnost za prenos osnovačkih prava nad Zavodom sa Kantona na Vladu Federacije.
Iz samog naziva Zavoda za saobraćaj vidi da je isti u sastavu Građevinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, to je ovo ministarstvo cijenilo da je u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, za podnošenje prijedloga Vladi nadležno Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo kojem je pomenuta inicijativa proslijeđena. Na prijedlog Ministarstva obrazovanja, Vlada Kantona Sarajevo donijela je zaključak pod brojem: 02-05-17636-2/12 od 17.05.2012 godine, a kojim je odbijen zahtjev za davanje saglasnosti za prenos osnivačkih prava na Federaciju BiH.
Iz dokumentacije koja je bila dostupna i Ministarstvu saobraćaja vidi se da je Zavod za saobraćaj osnovan kao organizaciona jedinica Građevinskog fakulteta, prvenstveno za potrebe izvođenja praktične i eksperimentalne nastave za studente i za naučnoistraživački rad nastavnika i saradnika koji se realizira u laboratorijama Zavoda. Da je rješenjem Okružnog privrednog suda 1979. godine registrovan kao pravni subjekt pod nazivom“ Zavod za saobraćaj Građevinskog fakulteta u Sarajevu, p.o.“, ali u svojoj registrovanoj djelatnosti zadržao djelatnost radi koje je i osnovan, a to je „ realizacija nastavnonaučnog procesa za sve vidove obrazovanja na Građevinskom fakultetu u Sarajevu; razvoj naučnoistraživačkog rada u naučnoj oblasti saobraćajnica i eksperimentalnog istraživanja; obezbjeđenje materijalne osnove, organizovanja i realizacija naučnog i publicističkog rada nastavnika kao i saradnja sa drugim fakultetima i privredom“.
Takođe je nesporno da Zavod do danas nije uskladio svoju registraciju sa donesenim zakonskim i drugim propisima, nakon čega je Fakultet tražio njegovo brisanje iz sudskog registra kao pravnog lica po službenoj dužnosti Suda.
Nadalje prema pismenim navodima dekana Građevinskog fakulteta, stupanjem na snagu Zakona o visokom obrazovanju i usklađivanjem statusa Fakulteta i njegovih zavoda i instituta sa Zakonom, Pravilima Fakulteta utvrđena je nova organizacija Fakulteta u kojoj postojeći insituti i zavodi gube svojstvo pravnog lica i postaju organizacione jedinice Fakulteta ( član 106. Zakona o visokom obrazovanju). U smislu navedenog trebalo je brisati svojstvo pravnog lica za sve zavode i institute i organizovati iste kao organizacione jedinice Fakulteta, čemu se Uprava Zavoda usprotivila i isti dovela u nezavidan položaj.
Kako do danas status Zavoda za saobraćaj Građevinskog fakulteta nije riješen neophodno je preduzeti odgovarajuće mjere i aktivnosti u tom pravcu, a što je u nadležnosti Ministarstva obrazovanja, nauke i mladih Kantona Sarajevo u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, a obzirom da je Zavod organizaciona jedinica u sastavu Građevinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevo.

M I N I S T A R

Dr. sc Mujo Fišo

Hamed Aljović

Pitanje upućeno Ministarstvu za obrazovanje,nauku i mlade.
Odgovor:

Odgovor Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade nalazi se u prilogu.

Eldar Čomor

Inicijativa "za postavljanje usporivača brzine u ulici Anđelka Lažetića, centralnoj ulici u Pazariću i centralnoj ulici u Tarčinu, Općina Hadžići"
Odgovor:

Zastupnik Eldar Čomor na Šestoj Radnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo održanoj dana 02.09.2015.godine, u okviru tačke Dnevnog reda “ Zastupnička pitanja, inicijative i odgovori “, pokrenuo je zastupničku inicijativu:
“ na ovoj skupštini želim da pokrenem inicijativu za postavljanje usporivača brzine u ulici Anđelka Lažetića, centralnoj ulici u Pazariću i centralnoj ulici u Tarčinu, Općina Hadžići”

Na gore navedeno dajemo slijedeću informaciju:
Članom 47. Zakona o osnovama sigurnosti, saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini (“Službeni glasnik BiH” broj 6/06, 75/06, 44/07, 84/09, 48/10 i 18/13 ) propisano je da se na osjetljivim mjestima u naselju, s intezivnim saobraćajem pješaka, a posebno djece, može se ograničiti brzina kretanja vozila postavljanjem posebnih objekata na putu.
Pravilnikom o postavljanju posebnih objekata na cesti radi smanjenja brzine kretanja vozila (“ Službeni glasnik BiH” broj 17/07 ) određuju se vrste posebnih objekata na cesti, mjesta i način postavljanja i pribavljanje odobrenja za postavljanje posebnih objekata.
Saglasnost za postavljanje vertikalne i horizontalne signalizacije daje se na osnovu odobrenog projekta saobraćajne signalizacije, a u skladu sa članom 76.Zakona o cestama Federacije Bosne i Hercegovine ( “Službene novine Federacije BiH broj 12/10, 16/10 i 66/13 ). Ministarstvo saobraćaja daje saglasnost na projekat saobraćajne signalizacije dostavljen od strane upravitelja ceste. Na osnovu člana 30. Pravilnika o vrsti i sadržaju projekta za građenje i rekonstrukciju javnih cesta ( “ Službene novine Federacije BiH “ broj 69/10 ). Projektna dokumentacija mora biti izrađena u skladu sa članom 43. Pravilnika. Na osnovu date saglasnosti saobraćajnu signalizaciju postavlja upravitelj ceste. Troškove izrade projekta kao i postavljanje saobraćajne signalizacije snosi upravitelj ceste.
S obzirom na gore navedeno obavještavamo Vas da za navedene ulice ne postoji projekat postavljanja saobraćajne signalizacije . Kad se steknu uslovi za postavljanje saobraćajne signalizacije u skladu sa zakonom Ministarstvo saobraćaja u vladi Kantona Sarajevo će izdati saglasnost .

S poštovanjem,
M I N I S T A R

Dr.sc.Mujo Fišo

Odgovor Ministarstva saobraćaja možete naći u prilogu.

Pitanje vezano za broj donesenih i nedonesenih podzakonskih akata od strane resornih ministarstva Vlade Kantona Sarajevo.
Odgovor:

Odgovor Ministarstva za boračka pitanja,Ministarstva saobracaja,Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša I Ministarstva za rad, socijalnu politiku, izbjeglice i raseljena lica nalaze se u prilogu.

Dževad Rađo

Inicijativa za uvrštavanje dva zakona na dnevni red Skupštine.
Odgovor:

Odgovor Ministarstva za rad, socijalnu politiku, izbjeglice i raseljena lica se nalazi u prilogu.

Sabahudin Delalić

Selma Filipović

Zvonko Marić

Ana Babić

Mario Vukasović

Inicijativa za "hitnim pojačanim inspekcijskim i policijskim nadzorom nelegalnih taxi vozila, posebno u večernjim satima"
Odgovor:

Odgovori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove,Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva saobraćaja nalaze se u prilogu.

Rasim Smajić

Haris Pleho

Da li Kanton namjerava obezbijediti sredstva za saniranje nastale štete na gradskoj deponiji i ako namjerava, kada to planira učiniti?"
Odgovor:

ODGOVOR MINISTARSTVA PROSTORNOG UREĐENJA, GRAĐENJA I ZAŠTITE OKOLIŠA:

Povodom aktuelne situacije na odlagalištu otpada «Smiljevići» izazvane iskopavanjima Instituta za nestale osobe BiH po nalogu Tužilaštva BiH, a koje za posljedicu ima, između ostalog, širenje neugodnih mirisa u okruženju objekta, iz Vlade Kantona Sarajevo je 14.09.2015.godine Tužilaštvu BiH upućen zahtjev za hitno izjašnjenje oko saniranja nastale štete, te o daljnjim planovima s obzirom na najave da će istraživanje biti nastavljeno.

U zahtjevu je ukazano na neodrživost postojećeg stanja i potencijalne rizike za sigurnost odlagališta i građana, zbog mogućnosti pojave klizišta i eksplozije metana, a s ciljem hitnog pokretanja aktivnosti na rješavanju problema, budući da su iskopavanja vršena 2013.godine, te da od tog perioda nije bilo nikakvog odgovora na obraćanja koja je na adresu Tužilaštva upućivalo KJKP «Rad» Sarajevo. Takođe, svrha je da, u ovisnosti od reakcije Tužilaštva, Vlada razmotri način djelovanja, odnosno obezbjeđivanje sredstava za sanaciju štete procijenjene na iznos od 685.000,00 KM, ne odustajući od potraživanja naknade troškova od institucija u čijoj je nadležnosti vršeno iskopavanje, prilikom čega je uništena infrastruktura za zbrinjavanje deponijskih gasova i ugrožena stabilnost odlagališta.
U tom kontekstu, i tokom nedavnog boravka delegacije grada Istanbula u Sarajevu, obavljeni su razgovori u smislu pružanja finansijske i stručne podrške u ove svrhe.

Inače, što se tiče žalbi građana na neugodne mirise, koji se šire sa odlagališta, treba napomenuti da se radi o uobičajenoj pojavi (ali slabijeg intenziteta), jer se razgradnjom otpada produkuju deponijski gasovi, koji su u prethodnom periodu korišteni za proizvodnju električne energije ili su sagorijevani putem posebne baklje za spaljivanje, tako da nisu u većoj mjeri predstavljali smetnju za okruženje.

Međutim, naglašavamo da se deponija na lokalitetu Buća potoka nalazi od 1962.godine, kada u okolini nije bilo izgrađenih objekata. Na žalost, uporedo sa izgradnjom sanitarne deponije, koja je otpočela 1997.godine, intenzivirana je nelegalna i neplanska gradnja stambenih objekata, na što su upozoravane nadležne općinske službe od strane Zavoda za izgradnju Kantona Sarajevo, putem kojeg su se izvodili radovi. U tom smislu, svi vlasnici objekata su trebali biti svjesni da se, bez obzira na tehnološka dostignuća i kvalitet upravljanja, nikada u potpunosti ne mogu eliminisati neprijatni mirisi sa deponije, kao uostalom ni drugi nepovoljni uticaji.

Valja istaknuti da je stanje na gradskoj deponiji ipak lošije u odnosu na raniji period, budući da se prestanak kontinuiranog finansijskog izdvajanja iz Budžeta, kao i neekonomske cijene za korisnike usluga, odrazio na nedostatak sanitarnih ploha za odlaganje otpada. Pored toga su značajno porasle količine otpada koji se odlaže zbog odsustva reciklaže i zastarjelosti načina upravljanja komunalnim otpadom.

Iz tog razloga, neophodna je brza implementacija Kantonalnog plana upravljanja otpadom, koji je usvojila Skupština Kantona 21.07.2015.godine, a kojim je predviđeno pretvaranje deponije «Smiljevići» u Centar za upravljanje otpadom, kako je to regulisano Zakonom o upravljanju otpadom Federacije BiH («Službene novine Federacije BiH» br. 33/03 i 72/09). Planirano je da u okviru Centra bude, osim sanitarne deponije, odlagalište građevinskog otpada sa postrojenjem za reciklažu, kao i proširenje kapaciteta sortirnice otpada i izgradnja reciklažnog dvorišta za iskoristivi otpad. Za te svrhe ovo Ministarstvo je osiguralo projekte, a u toku je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa.

Uskoro kreće i implementacija grant sredstava EU iz Predpristupnog programa IPA 2011 godine, u okviru kojih će se izgraditi sanitarna ploha od 15.000 m2 za komunalni otpad, izvršiti nabavka opreme i otpočeti razdvojeno odlaganje inertnog i građevinskog otpada od komunalnog, što će doprinijeti efikasnijem održavanju i uštedi troškova na odlagalištu.

Iz svega navedenog proističe, da se radi o kapitalnom i okolinski vrlo zahtjevnom objektu, koji iziskuje kontinuirano ulaganje i osavremenjavanje metoda upravljanja, na čemu se trebaju intenzivirati napori u budućem periodu.

S poštovanjem, MINISTAR

Čedomir Lukić,dipl.ing.arh.

Mirza Čelik

Nermin Bjelak