Nakon cjelodnevne rasprave, Skupština Kantona Sarajevo danas je donijela novi kantonalni Zakon o javno-privatnom partnerstvu.
Kako je u svom uvodnom izlaganju istakao ministar privrede KS Zlatko Mijatović, još od 2011. godine, kada je prvi put donesen Zakon o javno-privatnom partnerstvu KS (JPP), nije bilo nijednog zaključenog ugovora po tom modelu, što je jasno ukazalo na potrebu da se ova oblast u cjelosti ponovo normira kako bi se otklonili nedostaci uočeni u praksi.
Govoreći o zakonskom unapređenju, ministar Mijatović je istakao najvažnije novine koje novi zakon propisuje. Naime, kako je naglasio, sada je ukinuta mogućnost potpisivanja tzv. statusnog partnerstva, kao modela u kojem javni partner ulazi u vlasničku strukturu privatnog partnera, što je procijenjeno kao veoma rizično i nepopularno. Takođe, za razliku od ranije sada je propisan rok o zaključivanju ugovora o JPP.
"Najveća izmjena u odnosu na stari Zakon tiče se rada, nadležnosti i sastav komisije JPP. Sada je decidno propisan model formiranja te komisije, kako radi, o čemu odlučuje. Više to neće biti mandatna vladina komisija, nego će to biti ad hoc komisije koje će se formirati od strane općinskog vijeća, Gradskog vijeća i Vlade KS, kako bi se što bolje odgovorilo potrebama i potencijalnim projektima. Umjesto dosadašnjih šest podzakonskih akata, sada je predviđeno donošenje samo dva takva akta: uredbe, koju će donijeti Vlada KS o kriterijima o dodjeli ugovora, i pravilnika, koju donosi ministar privrede o planiranju potencijalnih projekata i uspostavi vođenja registra ugovora. Bolje je normiran nadzor nad izvršenjem ugovora, te nadzor nad provođenjem ovog zakona. Prekršajne odredbe su obuhvatile puno veći spektar mogućih kršenja zakona. Detaljnije je propisan i opisan proces izrade projekata i sadržaj studije opravdanosti. Decidno je definisano i rješavanje po žalbama u postupku dodjele ugovora o JPP-u i u postupcima izbora konsultanta i dobavljača periodične eksterne revizije", naveo je ministar MIjatović.
Prvi put su taksativno propisani rizici po određenim projektnim stadijima, te je precizno propisano ko osigurava finansijska sredstva za provođenje svih procesa u oblasti JPP-a. Uveden je novi institut periodične eksterne revizije koji se provodi svake tri godine. Kao novina je navedena i obaveza da prijedlog projekta, koji između ostalog sadrži i tehničku dokumentaciju i studiju opravdanosti, sada obavezno izrađuje konsultant koji se bira u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
Nakon zastupničkih pitanja i diskusije koja je provedena vezano za Prijedlog zakona o JPP-u, Vlada Kantona Sarajevo uzela je u obzir određene konstruktivne prijedloge i sugestije pojedinih zastupnika, uključujući i opozicione zastupnike, te je kroz svoja četiri amandmana na ovaj P
prijedlog, u osnovi, izvršila usklađivanje određenih prekršajnih odredbi s federalnim Zakonom o prekršajima. Dalje, omogućeno je da kod određenog projekta JPP-a, zbog ekonomskih ili društvenih razloga, nadležni organ (Skupština KS, odnosno vijeće jedinice lokalne samouprave) posebnom odlukom može odobriti kraći ili duži period na koji se može zaključiti ugovor o JPP-u, tj. da taj period, izuzetno, može biti kraći od pet godina ili duži od 30 godina. Također, jednim od amandmana Vlade KS obezbjeđeno je će da se ugovor o JPP-u moći zaključiti samo uz saglasnost Skupštine Kantona Sarajevo za projekte iz nadležnosti Kantona Sarajevo i kantonalnih javnih tijela.
Bez obzira što je Vlada KS svojim amandmanima pokazala volju za uspostavljanjem dijaloga i konstruktivnog pronalaženja ispravnih pravnih rješenja, opozicioni zastupnici svejedno nisu podržali ovaj prijedlog zakona.
Sjednica Skupštine prekinuta je večeras i biće nastavljena sutra, 4. oktobra, sa početkom u 10:00 sati.