Unapređenje ključnih učeničkih kompetencija: Deset osnovnih škola u Kantonu Sarajevo učestvovat će u programu „Škole za 21. vijek“

Sporazum o partnerstvu između Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo i British Councila potpisali su jučer resorni ministar Elvir Kazazović i ovlaštena predstavnica ove organizacije Larisa Halilović.
Dogovorena je saradnja u okviru programa „Škole za 21. vijek“, koji će biti proveden u 10 osnovnih škola Kantona Sarajevo, a predviđa podršku nastavnicima u usavršavanju njihovih praksi kao i integraciju ključnih znanja i vještina u nastavu kako bi se popunile praznine u kompetencijama i vještinama učenika vezanim za kritičko razmišljanje, rješavanje problema i digitalnu pismenost.
Program će biti proveden u osnovnim školama "Aleksa Šantić" Sarajevo, "Malta", "Sokolje","Behaudin Selmanović", Mirsad Prnjavorac", "Musa Ćazim Ćatić" Sarajevo, "9.maj" Pazarić, "Čengić Vila I", Drugoj osnovnoj škola Ilidža/Hrasnica i Osmoj osnovnoj školi "Amer Ćenanović".
"Svrha programa je poticanje razvoja i poboljšavanje ključnih vještina za učenike, među kojima i vještina kodiranja. S tim u vezi, British Council je nabavio 30 micro:bit uređaja za kodiranje u okviru nastavnih i vannastavnih aktivnosti koji su podijeljeni ovim školama. Planiramo i pokretanje klubova kodiranja na nivou škola kao i organizaciju takmičenja u ovim vještinama", naveo je između ostalog ministar Kazazović, ističući kako je neophodno osigurati da se vještine i kompetencije stečene tokom ovog projekta upotrebljavaju u svakodnevnim školskim aktivnostima.
Po njegovim riječima, prednost ovog sporazuma je i uspostavljanje partnerstva sa školama u Ujedinjenom Kraljevstvu a u cilju razmjene dobrih praksi i omogućavanja online pristupa kvalitetnim resursima školama u Kantonu Sarajevo.
"Projekt se fokusira na razvijanje pomenutih vještina kod učenika, digitalne pismenosti kao i programiranja uz pomoć džepnog kompjutera — micro:bita. Ovi uređaji mogu se koristiti za veliki broj školskih predmeta koji nisu direktno povezani sa programiranjem, kao što su biologija, fizika, matematika, muzičko obrazovanje i drugi.  Micro:bit uređaji sastoje se od senzora koji mogu mjeriti toplotu, vlagu, pokret, kao i bluetooth i USB priključka i ekrana. Inicijalno ih je razvio BBC u Velikoj Britaniji u saradnji sa 29 partnera, kako bi pomogao da se djeci približi programiranje i ključne sposobnosti neophodne za budućnost", objasnila je Halilović.
Kako je istaknuto, program je regionalnog karaktera i sprovodi se u 60 škola širom Zapadnog Balkana.
"Svakoj zemlji neophodan je kvalitetan, inkluzivan i pravičan školski sistem koji stvara mlade ljude spremne da žive i rade u globalizovanoj ekonomiji, da koriste svoja znanja, vještine i vrijednosti u lokalnom i globalnom razvoju", naglasio je ovom prilikom ministar Kazazović.