Sistemski riješiti pitanje smještaja djece bez roditeljskog staranja nakon punoljetstva

Nastavak relizacije projekta “Kuća na pola puta” i mogućnosti njegovog zaživljavanja u punom kapacitetu, u cilju zbrinjavanja i pružanja institucionalne brige štićenicima Doma za djecu bez roditeljskog staranja na Bjelavama nakon sticanja punoljetstva, povod je današnjeg sastanka ministra za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Muamera Bandića i v.d. direktora ove kantonalne javne ustanove Saudina Đurđevića.
Projekt je započeo 2004. godine zahvaljujući sredstvima nekoliko stranih donatorskih organizacija kojima je kupljena kuća na Blagovcu, a potom i opremljena sredstvima Kantona i Grada Sarajevo, za potrebe boravka punoljetnih bivših štićenika ovog Doma do njihovog egzistencijalog osamostaljenja. Po okončanju i minimalne finansijske podrške od donatora u posljednjih pet godina aktivnosti u projektu svedene su samo na psihosocijalni rad sa mladima vikendom u ovoj kući, zbog čega se nametnula potreba da se za ovaj projekt pronađe sistemsko rješenje, istaknuto je na sastanku.
Projektnim aktivnostima trenutno koordiniraju Kantonalni centar za socijalni rad „Sarajevo“, u čijem je vlasništvu ova kuća i Dom za djecu bez roditeljskog staranja. Kuća raspolaže kapacitetima za smještaj osmoro štićenika, a zamisao je da oni tu borave i da se educiraju sve dok se radno ne osposobe i pronađu posao.
„Imperativ je da se našim štićenicima odbezbijedi nastavak društvene brige, nakon što navrše 18 godina. U Domu trenutno imamo sedmoro djece srednjoškolskog uzrasta koji su već spremni da se postepeno uključuju u ovaj projekt i pripremaju za samostalan život“, istakao je Đurđević.
Ministar Bandić je naglasio kako je neophodno pronaći odgovarajuće zakonsko rješenje s ciljem da ovaj projekt zaživi u punom kapacitetu kao organizaciona jedinica pri nekoj od kantonalnih ustanova socijalne zaštite. Dodao je da bi ovim projektom trebala ravnopravno biti obuhvaćena i djeca iz hraniteljskih porodica nakon što napune 18 godina.
„To podrazumijeva niz radnji, od pripreme preciznih infomacija o broju štićenika spremnih za boravak u kući, njihovim potrebama, kadrovima za rad s njima, pa do regulisanja vlasničkih odnosa nad kućom i upravljanja njome. Također je neophodno donijeti odgovarajuća zakonska rješenja na osnovu kojih bi ova kuća mogla funkcionisati u punom kapacitetu“, zaključio je ministar Bandić te kazao kako će pripremljenu informaciju o potrebama ove ustanove i njenih štićenika predočiti i Vladi Kantona Sarajevo.