Sastanak ministra Nenadića sa notarima: Polaganje notarskog ispita treba organizirati i u Federaciji BiH

Ministar pravde i uprave Kantona Sarajevo Mario Nenadić i njegova pomoćnica Irena Zima sastali su se sa predsjednikom Upravnog odbora Notarske komore Federacije Bosne i Hercegovine notarom Zdenkom Puljićem, dopredsjednicom UO notarkom Sanjom Ivić i notarom sa službenim sjedništem u KS Džemaludinom Mutapčićem i, tom prilikom, razgovarali o zajedničkim vezanim aktivnostima koje se poduzimaju s ciljem unapređenja funkcioniranja notarske službe u KS.
Ministar Nenadić je obavijestio predstavnike Komore da je tokom ove sedmice imenovao i 25. notara u KS, tako da je ova služba pokrivenošću i zastupljenošću u odnosu na broj stanovnika sve bliže građanima Kantona.
„Trenutno u odnosu na broj stanovnika nema upražnjenih notarskih pozicija u Kantonu Sarajevo“, naglasio je ministar Nenadić.
Ovom prilikom, istaknuto je kako je potrebno više razgovora između nadležnih federalnih ministarstava i institucija, jer je Notarska komora KS propisana federalnim zakonima, tako da i Ministarstvo i Notarska komora primjenjuju važeće federalne propise.
„U ovom pravcu potrebno je više međusobne suradnje i koordinacije aktivnosti, kako bi se na nivou Federacije BiH napravile neophodne izmjene federalnog Zakona o notarima. Poseban je problem primjene važećih propisa kada je riječ o određenim pitanjima koja su danas u nadležnosti notara, a ne uređuju se Zakonom o notarima nego drugim federalnim propisima, poput Zakona o stvarnim pravima te određeni zakoni koji uređuju statusna pitanja građana u FBiH, pa time i u KS i drugi“, obrazložio je ministar Nenadić.
Također je ponovio i svoj ranije izneseni stav da, obzirom da takav institut postoji u Zakonu o notarima FBiH, Notarska komora skupa sa Federalnim ministarstvom pravde treba da organizira polaganje notarskih ispita u FBiH, odnosno u KS, kako se ne bi dešavalo da se notarski ispiti zadnjih godina organiziraju samo u Republici Srpskoj, što je neprihvatljivo iz razloga što je notarijat organiziran na entitetskom nivou, zbog čega i Federacija treba da organizira ove ispite.
Predstavnici komore su skrenuli pažnju ministru na određene probleme vezane za odluke Ustavnog suda, kada se radi o nadležnostima notara i advokata u KS te ga informirali o aktivnostima koje poduzimaju u tom pravcu, kako bi se ovo pitanje što prije reguliralo i stabiliziralo, te se u sistemu precizirale nadležnosti notara, advokata i eventualno poduzimale mjere s ciljem izmjene zakonskih propisa u ovom pravcu.
Ministar Nenadić je upozorio Notarsku komoru da, u skladu sa njegovim ovlaštenjima i odgovornostima, ima određeni broj prijava protiv notara u KS, zbog čega je zatražio od ove komore brži protok informacija kako o zahtjevima za pokretanje disciplinskih postupaka tako i o provedbi određenih odredbi iz Zakona o krivičnom postupku i Krivičnog zakona FBiH, kada se radi o određenim krivičnim postupcima protiv notara u KS.
Na kraju se razgovaralo i o vođenju arhive notara, kao i o nizu drugih pitanja koja su u nadležnosti Ministarstva pravde i uprave KS.
Predstavnici Notarske komore su ponovili svoje ranije više puta istaknuto zadovoljstvo suradnjom sa kantonalnim ministarstvom te to naveli kao primjer dobre prakse. Istakli su da bi takva suradnja trebala biti razvijana i sa federalnim, ali i svim drugim institucijama.
Ministar Nenadić je najavio skori sastanak sa Notarskom komorom na koji će pozvati i predstavnike federalnog ministarstva kako bi zajednički razvijali ovaj važni institut u KS.