Zastupnička pitanja

Bajrović Izudin

Bajrović Izudin

Puni tekst pitanja:

Prvo je upućeno Ministarstvu za kulturu i sport. Na 29. sjednici ova Skupština je oborila izvještaj, odnosno nije prihvatila izvještaj o radu i finansijskom poslovanju JU Narodno pozorište. Tada je i razriješeno kao što je i poznato rukovodstvo NP, znači UO, NO i direktor. Od tada u toj insitutuciji imamo privremene organe upravljanja kao i vršioca dužnosti direktora. Ta situacija traje predugo i nimalo ne doprinosi željeno dobroj organizaciji ili funkcionaranju pomenute javne institucije. Jasno je da je finansijska situacija u pozorištu izuzetno kompleksna. Između ostalog kao i najvećem broju institucija kulture ali ću istači da je u ovoj sezoni koja se polako približava kraju napravljena, govorim o segmentu drame, jedna predstava koja je u potpunosti proizvod NP, dok su ostale nastale u vidu koprodukcija ili prostije rečeno, pozorište je poslužilo više kao prostor a manje kao ustanova koja ima određene zadaće koje terba da ispuni. Da budemo načisto, daleko od toga da sam ja protiv otvorenih vrata i saradnje ali mislim da NP mora jače staviti akcenat na vlasitu proizvodnju. To teško da će se desiti dok se ne izaberu trajni organi upravljanja umjesto privremnih koji će možda sa više odgovornosti prema vlastitoj ustanovi obavljati zadatke koji su im povjereni. Stoga upućujem pitanje prema minsitarstvu kulture i sporta u očekvianju da ću dobiti odgovor do kada će ovakva situacija trajati, odnosno zašto je još uvijek takva kakva jeste.
I Ministarstvu obrazovanja, drugo pitanje. Uvaženi gdine Ministre obrazovanja i mladih, molim vas da mi odgoovrite koliko je naše djece iz osnovnih škola s područja Kantona naučilo da pliva u okviru organizovanih akcija koje škole čine u cilju unapređenja zdravlja djece. Poštovani gospodine ministre molim usmeni odgovor“..


Bajrović Izudin

Puni tekst pitanja:

U članu 9. Zakona o održavanju zajedničkih dijelova zgrade i upravljanju zgradom("Službene novine Kantona Sarajevo", broj 3/12) nabrojani su izvori finansiranja, pa postavlja pitanje:
-Zašto nije obuhvaćena kamata na sredstava etažnih vlasnika koja upravitelj drži u bankama?
- Ko sada ubire ovu kamatu?
- Da li su etažni vlasnici oštećeni po ovom pitanju?
U članu 35. Zakona propisano je da osnivači firmi upravitelja svojom imovinom garantuju i odgovaraju za sredstva etažnih vlasnika.
-Obzirom na mogućnost da osnivač nema svoje lične imovine, da li je ovo dovoljna garancija za sredstva etažnih vlasnika koja se na nivou godine prikupe u iznosu od 15.000.000 KM?
- Zašto Zakonom i podzakonskim aktom nije propisano da jedan od uslova za obavljanje poslova upravitelja budu odgovarajuće garancije?
- Ko će biti u obavezi da nadoknadi sredstva etažnim vlasnicima ako neki od upravitelja ode u stečaj?"

Odgovor:

ODGOVOR:

Činjenica je da su članom 9. Zakona nabrojani izvori finansijranja za održavanje zajedničkih dijelova zgrade i upravljanju zgradom i da istim nije propisana kamata kao izvor finansiranja.
Međutim, članom 10. Zakona je propisano da naknadu za održavanje zajedničkih dijelova zgrade i upravljanju zgradom, etažni vlasnici uplaćuju na poseban transakcijski račun upravitelja otvoren isključivo za poslove održavanja zajedničkih dijelova zgrade i upravljanje zgradom ili na poseban podračun zgrade u okviru transakcijskog računa upravitelja, otvorenog isključivo za poslove...


Bajrović Izudin

Puni tekst pitanja:

„Po važećem zakonu o pozorišnoj djelatnosti uposlenici u pozorištima uposleni na umjetničkim radnim mjestima nemaju pravo zasnivanja radnog odnosa na neodređeno vrijeme sve do navršenih 18 godina radnog staža, do kada sklapaju dvogodišnje ugovore što ih dovodi u neravnopravan položaj u odnosu na druge uposlenike i što nije u skladu sa opštim Zakonom o radu. To, a i još niz loših odredbi u važećem zakonu su razlog da pokrenem inicvijativu za izmjenama zakona o pozorišnoj djelatnosti, odnosno za donošenje novog zakonakoji bi bio usklađen sa opštim aktima i bolje uredio stvari u oblasti pozorišne djelatnosti.


Bajrović Izudin

Puni tekst pitanja:

„Do kada ćemo nijemo posmatrati eksploataciju djece i grubo kršenje prava djeteta?“
„Šta se preduzima i šta će se u narednom periodu preduzeti da se tome stane u kraj?“