Ministar Nenadić i predsjednica Jovanović: Značajno poboljšana efikasnost rada Općinskog suda u Sarajevu tokom prošle godine

Ministar pravde i uprave Kantona Sarajevo Mario Nenadić i predsjednica Općinskog suda u Sarajevu Janja Jovanović razgovarali su o radu i funkcionisanju ovog suda tokom prošle godine.
„Ministarstvo pravde i uprave ocijenilo je pozitivnim ostvarene napretke u radu i rezultatima rada ovog suda“, kazao je ministar Nenadić.
Dodao je kako su Vlada i resorno ministarstvo podržavali rad ovog suda te prepoznali prioritete koji su se odnosili na potrebu jačanja njegovih kapaciteta, unaprijedili zapošljavanje te time osigurali dodatne kapacitete za unapređenje rada ovog suda.
„Unaprijeđena je komunikacija između organa, nadležnih Vladinih ministarstava i tijela u dijelu osiguranja preduvjeta iz Zakona o sudovima, a što je rezultiralo značajno poboljšanom efikasnošću u radu ovog suda. Značajni rezultati postugnuti su upravo zahvaljujući unaprijeđenoj komunikaciji izvršne vlasti sa sudovima a što je doprinijelo povlačenju gotovo 107.000 tužbi iz oblasti komunalne privrede. Također su postignuti dobri rezultati u radu drugih odjeljenja iz ovog suda“, naglasio je ministar Nenadić.
Najavio je i u budućnosti podršku radu ovog suda kako bi se u što skorije vrijeme ažurnost na Sudu dovela u prihvatljive i realne okvire.
Ovom prilikom, predsjednica Jovanović je kazala kako je Sud tokom 2017. godine ostvario niz pozitivnih rezultata, posebno njegova specijalizovana odjeljenja. Naglasila je i da će u ovoj godini posebnu pažnju posvetiti odjeljenjima koji još uvijek imaju veći broj nerealizovanih predmeta.
„Rad Parničnog, Radnog i Privrednog odjeljenja su ocijenjeni ažurnim, jer svoje predmete rješavaju u zakonom predviđenom roku, s tim da je konstatovano kako broj privrednih sporova opada kao i da u isto vrijeme raste broj zahtjeva za otvaranje stečajnih i likvidacionih postupaka. To govore podaci prema kojima je podneseno 142 prijedloga za otvaranje stečajnog postupaka kod privrednih lica i 300 likvidacionih postupaka, što je ukupno 442 postupka koja mogu dovesti do gašenja nekog privrednog subjekta, pod uslovom da se ne poduzme korak ka njihovoj rekonstrukciji ili provedbi nekog novog poslovnog programa“, precizirala je predsjednica Jovanović.
Razmatran je i rad Krivičnog odjeljenja koji je protekle godine bilo dosta ažurno, a kojem će se ove godine posvetiti posebna pažnja zbog potrebe za pooštravanjem kaznene politike i potrebe da se predmeti brže rješavaju.
“U ovom momentu su 142 otvorena predmeta na Izvršenju krivične sankcije. Tokom prošle godine 19 lica je izdržalo izrečenu kaznu zatvora, kao kućni zatvor sa elektronskim nadzorom. 30 pravomoćno okončanih postupaka zamijenjeno je novčanom kaznom.Trenutno nemamo problema sa zatvorskim kapacitetima, ali još uvjek postoji problem nedostatka pritvorskih kapaciteta” navela je predsjednica Jovanović te kazala kako očekuje da će planirano proširenje i dogradnja objekta zatvora na Igmanu djelimično ojačati sarajevske pritvorske kapacitete.
Potcrtala je i protrebu za hitnom izmjenom Zakona o prekršajima, jer je on u svom jednom dijelu neprimjenjiv, zbog čega se neki predmeti objektivno ne mogu riješiti. Radi se o nemogućnosti primjene članova koji definišu da oni koji ne plate kaznu izrečenu u prekršajnom postupku kaznu mogu je zamijeniti lišenjem slobode, a što je također uslovljeno nedostatkom pritvorskih i zatvorskih kapaciteta.
Ovom prilikom, razgovarano je i o radu Odjeljenja za sporove male vrijednosti u kojem se rješavaju sporovi vrijednosti do 5.000 KM, a koje trenutno ima više desetina hiljada tužbi od strane upravitelja zajedničkih dijelova zgrada protiv vlasnika stanova koje prije pokretanja tužbi nisu ni opomenuli i podsjetili na njihov dug.
„Troškovi ovakvih postupaka su višestruko veći od iznosa koje upravitelji potražuju, tako da je upitan smisao njihovih pokretanja“, rekla je predsjednica Jovanović.
Ministar Nenadić je nagovijestio kako će u tom pravcu, u koordinaciji sa ministrom prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Čedomirom Lukićem, organizirati zajednički sastanak sa predstavnicima upraviteljskih firmi.
„Tom prilikom sugerirat ćemo im da prije pokretanja tužbi obavezno uspostave neophodni kontakt sa svim vlasnicima koji imaju dug, slično onome kako to rade i javna komunalna preduzeća, a koji će imati za cilj da ih podsjetili na dug i s njima eventualno dogovori način njegovog izmirenja“, objasnio je ministar Nenadić.
Istaknuta je i evidentna neažurnost Zemljišno-knjižnog ureda koja uzrokovana činjenicom da  zakonodavac donese zakone, ali ne napravi ekonomsku analizu koja je neophodna za njegovu provedbu. U pitanju je donošenje Zakona o promjeni prebivališta i njegova komplikovana provedba nastala zbog činjenice da još uvijek nedostaje potrebna elektronska povezanost svih subjekata zaduženih za njegovo provođenje.
„Općinski sud ima 500 uposlenih i 12 odjeljanja koja djeluju na četiri lokacije, što otežava i značajno poskupljuje njihov rad“, podsjetila je predsjednica Jovanović te dodala kako su posmatrano u cjelosti osvarili kolektivnu normu od 120 posto.